Wiadomości

Nowe pojazdy w Komendzie Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim.

1W ostatnich dniach października bazę sprzętową Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim powiększyły dwa pojazdy specjalistyczne zakupione ze środków przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

   Zakupiony za kwotę ponad 90 000 zł quad Yamacha Grizzly 700 wraz z przyczepą oraz zakupiony za kwotę 134 000 zł lekki samochód specjalny pożarniczy rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger DCAB Limited 3,2 TDCI 200 KM o napędzie 4x4.

  Quad ma wszechstronne zastosowanie. Na naszym terenie może być przydatny w działaniach przeciwpowodziowych przy rozwożeniu worków z piaskiem w trudnym terenie. 

  Samochód Ford Ranger wyposażony jest w zabudowę typu hardtop, urządzenia sygnalizacyjno – ostrzegawcze akustyczne i świetlne, radiotelefon przewoźny, 2 radiotelefony nasobne, wyciągarkę elektryczną. Na wyposażeniu samochodu znajduje się także multikopter.
Rejon działania Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim obejmuje teren powiatu opolskiego o pow. 811 km2 w tym ponad 10% to tereny zagrożone powodzią. W ostatnich 15 latach miało miejsce dwukrotne przerwanie wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, w wyniku czego ucierpiało ponad 5 tysięcy ludzi i 1200 gospodarstw. W tym roku fala powodziowa również stanowiła poważne zagrożenie dla gmin Józefów, Łaziska i Wilków, lecz dzięki zaangażowaniu dużej liczby sił i środków oraz pomocy wszystkich służb udało się uniknąć tragedii. Tego rodzaju sytuacje stawiają wysokie wymagania zarówno strażakom jak i sprzętowi, którym dysponują. Dotychczas nasza jednostka nie posiadała na wyposażeniu samochodu rozpoznawczo – ratowniczego, co w znacznym stopniu wpływało na szybkość i mobilność działań w czasie akcji przeciwpowodziowej.
Tegoroczna akcja przeciwpowodziowa tak jak i dwie poprzednie pokazała jak ważna jest możliwość dojechania w trudno dostępne miejsca działań i zapewnienie dowódcy pełnego obrazu aktualnej sytuacji. Wyposażenie naszej komendy w samochód rozpoznawczo – ratowniczy pozytywnie wpłynie na zwiększenie możliwości bojowych naszej jednostki, a tym samym na poprawienie bezpieczeństwa powiatu opolskiego nie tylko w trakcie zagrożenia powodzią ale i w codziennej służbie.

tekst/zdjęcia: asp. Rafał Dobraczyński KP PSP Opole Lubelskie.

 Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.  Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.  Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.
 Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.  Nowe pojazdy KP PSP Opole Lubelskie.