Wiadomości

KM PSP Biała Podlaska - pokazy z ratownictwa lodowego w ramach akcji „BEZPIECZNE FERIE 2019”.

s4 324cfe9e0f7b8c2e562bf2a2884f2a826 i 7 lutego 2019 roku na oczku wodnym nieopodal bazaru przy Al. 1000-lecia w Białej Podlaskiej JRG Biała Podlaska przeprowadziło dla uczniów, przedszkolaków oraz opiekunów z terenu miasta Biała Podlaska pokazy ratownictwa lodowego organizowane w ramach kampanii prowadzonej przez PSP.

Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania człowieka, pod którym załamał się lód. Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osoby z przerębla z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak: sanie lodowe czy rzutka ratownicza. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Zaprezentowano sposoby zbliżania się do osoby pod którą załamał się lód. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody.

W trakcie pogadanki o charakterze prewencyjno – edukacyjnym nt. zasad zachowania bezpieczeństwa na akwenach wodnych w okresie zimowym w ramach akcji  „BEZPIECZNE FERIE 2019” łącznie udział wzięło 675 uczniów i 63 nauczycieli.

Ze względu na zbliżające się ferie zimowe pokaz skierowany był głównie do młodzieży szkolnej oraz przedszkolaków. Strażacy apelowali do zebranych o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zalecali korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach. Przypomnieli, iż grubość lodu nie świadczy o jego wytrzymałości. Ostrzegali, że każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny. Pokazy miały na celu nauczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych podstawowych odruchów i zachowań, na wypadek gdyby sami stali się świadkami dramatycznego zdarzenia na lodzie.

Świadomość dzieci i dorosłych w połączeniu z szerokimi działaniami prewencyjnymi w tym zakresie mamy nadzieję, że przyczynią się do zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z wypadkami załamania się lodu.

 Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej  Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej  Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej
 Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej  Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej  Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej
 Bezpieczne ferie w Białej Podlaskiej   
 

Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Radkiewicz